top of page
Budist Meditasyon Rehberi Udemy.jpg
logos_edited.jpg

Budist Meditasyon Rehberi

Işığın Mücevherleri olarak bu kursu oluşturmamızın nedeni doğru kaynaktan meditasyon bilimini sizlerle buluşturmaktır.

Bütün büyük öğretilerde, dinlerde meditasyon farklı şekillerde yer almıştır ve meditasyon dediğimizde ilk aklımıza gelen Budizm olmaktadır. O yüzden bu çalışma, uzun yıllardır Budist rahip olan Samdong Rinpoche'nin 1982’de Adyar’daki Bilgelik Okulu’nda öğrencilerine verdiği konuşmaların derlenmesi ile hazırlanmıştır ve kendisi Yüksek Tibet Araştırmaları Merkez Enstitüsü’nün başkanlığını yürütmektedir. Kursumuz meditasyonun ne olduğu kadar ne olmadığını da ortaya koymaktadır. Bu anlamda hem meditasyona giriş çalışması hem de ileri seviyeleri kapsayan bir rehberdir. Meditasyonun öğrenilmesi ve uygulanması gelişim yolunda olmazsa olmaz araçlardan bir tanesidir ve eğer bu konuda kişi kendini geliştirirse hayatına birçok ışık davet edecektir.

Eğer siz de Budist meditasyon rehberi kursumuza katılmak istiyorsanız, bağlantıya tıklayıp Udemy kurs sayfasına ulaşabilirsiniz

Meditasyonun hangi seviyesinde olursanız olun her meditasyon uygulamasında size eşlik etmesi gereken temel bir soru vardır: “Neden meditasyon yapıyorsunuz?” Bu soru meditasyon yapma niyetinizi araştırır ve aslında öyle değerlidir ki her eyleminizde sizinle olmalıdır. 

Şu anda meditasyon size çok uzak geliyor olabilir ancak meditasyonla deneyimlediğiniz niyetinizi araştırma; neyi, neden yaptığınızı bilme hali zamanla bütün yaşamınıza eşlik eden bir farkındalık olacaktır. Bu süreç, sizi meditasyona başlatan her ne olursa olsun, ‘kendinizi dinleme’ niyetinde içtenseniz, dönüşüm getirmesi kaçınılmazdır. Bu dönüşümü getiren kendini keşfetme ateşinin parlaklığı, merakı ve tutkusudur; kendini dinleyip bildikçe gelişen bilgelik ve şefkatin bütüne açılmasıdır.

Bu nokta, meditasyonun başladığı noktadır. Özellikle, yukarıda kısaca bahsedildiği gibi, ‘Meditasyon ne değildir?’ konusuna açıklık getirmek üzere Türkçeye kazandırılan Tibet Meditasyonu kitabına ait olan bu çalışma; insanlık ailesine destek olmak üzere saf ve ışıklı kaynakları çevirmeye emek veren ve bu yönde çalışmalar yapan ‘Işığın Mücevherleri’ grubunun bir çalışmasıdır. 

bottom of page