top of page
Zen Budist Rahip Dai Gaic.jpg

Budist Yaşam ve Mindfulness Sohbetleri

Thich Nhat Hanh’ın (Thay) öğrencilerinden Brother Dai Giac ile Zen Budizmi ve Mindfulness üzerine sohbetlerimiz devam etmektedir. Aylık bazda yaptığımız bu çalışmalar; günlük hayatın içinden seçilen konular ve pratikler ile aydınlanmayı, farkında olmayı deneyimleyecek ortak adımları keşfetmemize olanak sağlamaktadır. Thay’ın, 1970'lerin başından beri Batı'da farkındalığı getiren ve kadim bilgeliği modern yaşamın zorluklarına uygulamak için yeni yollar geliştiren bir öncü olması ve Dai Giac’ın deneyimleri bizler için bulunmaz bir fırsattır.

Buluşma tarih ve saati, her ayın başında meditasyonlar sayfamızdaki takvimde ve sosyal medya hesaplarımızda duyurulur.

Dai Giac ile online buluşmalarımız

Işığın Mücevherleri olarak her ay Brother DG ile sohbetlerimiz devam etmektedir. 

Farkındalık, zihnimizi bedenimize geri getirdiğimizde ve şu anda, içimizde ve çevremizde olup bitenlerle temasa geçtiğimizde ürettiğimiz bir tür enerjidir. Nefes alış verişimizin farkına varır ve bedenimize döneriz, kendimiz ve yaptığımız her şey için tamamen hazır oluruz.

 

Farkındalığın enerjisi, dişlerimizi fırçalarken, bulaşıkları yıkarken, işe giderken, yemek yerken veya araba kullanırken, gün boyunca hayata derinlemesine dokunmamıza yardımcı olur. Ayakta dururken, yürürken veya uzanırken; konuşurken, dinlerken, çalışırken, oynarken ve yemek pişirirken bilinçli olabiliriz. Farkındalık için fazladan zamana ihtiyacımız yoktur. Günlük yaşamda farkındalık, huzur ve mutluluk enerjisi üretmenin yaratıcı yollarını bulmanın bir sanatı vardır.

Thay-Plum Village Teaching.jpeg

Plum Village'de eğitim zamanı

Brother DG hakkında

“Thich Nhat Hanh tarafından kurulan Plum Village geleneğine bağlı bir Budist rahibim. On yıldır Fransa'nın güneyinde Bordeaux yakınlarındaki uygulama merkezinde pratik yapıyor ve yaşıyorum. Görevlerimin bir parçası olarak, merkezin işletilmesi için gereken birçok farklı faaliyeti kolaylaştırıyorum. En önemli rollerimizden biri, insanların gelip meditasyonla ilgili öğretileri almaları için inzivalar sunmaktır. 

Farkındalık ve konsantrasyon yoluyla sevgi ve anlayışı geliştiriyor, birlikte uyum içinde yaşamayı ve topluluklar oluşturmayı öğreniyoruz. İnsanlarla ilişki kurarken en önemli gelişim alanlarımdan biri, duygusal hassasiyetimle nasıl başa çıkacağımı öğrenmek ve insanlarla etkileşimle ilgili daha incelikli bir alıcılık geliştirmek oldu. Çok fazla yakın temas beni enerjik olarak etkiliyor ve yorabiliyordu. Manastır hayatımın ilk dönemlerinde bu büyük bir engeldi ama zamanla kolaylaştı. Şimdi öğrendiklerimi grupları kolaylaştırmak ve her türlü şeyi yapmak için kullanabiliyorum. 

 

Zorluklar bana sabır, hoşgörü ve şefkati öğretti. Yaşam tarzımızın tekrarlayan ve basit tarafı sıkıcı görünüyor ama aynı zamanda tüm çeşitliliği içinde hayata dair daha derin ve ruhani bir algı yaratıyor. Bu sayede sezgisel kapasitemi, yaratıcı ve mizahi yönümü insan etkileşimlerine ve günlük yaşam aktivitelerine entegre etmek daha kolay oluyor. 

 

Geleneğimiz seküler bir yaşam tarzının pek çok unsurunu sunuyor ki bu unsurların beni rahipliğe çektiğine inanıyorum. Hayatta cinsellik, uyuşturucu ve eğlenceden çok daha fazlası vardır. Yine de şu anda 45 yaşındayım ve kaykayımla gezmek için fırsat buluyorum. Bağlantıyı ekleyebilirim, böylece kanıta sahip olursunuz (https://youtu.be/ELz7xWrZ4mY). 

 

Beş yıl önce Ezoterik Bilimler Okulu'nu bulmak, duygusal alıcılığın daha incelikli yönünü tanıma, kabul etme ve onunla çalışma becerimi büyük ölçüde geliştirdi. Manastır yolculuğuma başladığımda haber medyası ve siyaset gibi dünyevi kaygıları geride bıraktım. 

 

Bu bana kendimi iyileştirmek için daha fazla zaman ve enerji verdi çünkü başkalarına yardım etmeden ve acıları dindirmeden önce yeterince güç kazanmak isteriz. İnsanlara ulaşmak için toplumda neler olup bittiği hakkında biraz bilgi sahibi olmak çok önemlidir; aksi takdirde insanlarla bağımızı kaybederiz. Neyse ki manastır eğitimim, ana akım ve bağımsız medyayı araştırırken pozitif kalmama da yardımcı oldu. Günlük kaygılarımız olduğu için kimseyi tüm bunlardan kaçındığı için yargılayamam. İnsan toplumunun her alanında topluluk oluşturma ve manevi boyutun geliştirilmesine ilişkin deneyimleri paylaşmayı arzuluyorum. Birlikte, yakın bir geleceğe olumlu yanıt verebileceğimize ve alternatif bir yaşam biçiminin mükemmel olasılığını tanıyabileceğimize inanıyorum.”

- Brother Dai Giac

Plum Village hakkında

Plum Village, Güneybatı Fransa'da Bordeaux yakınlarındaki kurulmuş, en büyük uluslararası uygulama merkezi ve Batı'da Zen Ustası Thich Nhat Hanh (Thay) tarafından kurulan ilk manastır topluluğudur. Plum Village, Thay'in sevgi dolu bir topluluk kurma hayalini gerçekleştirdiği yerdir; İnsanların birbirleriyle ve Dünya ile uyum içinde yaşama sanatını öğrenebilecekleri sağlıklı, gelişimlerine uygun bir ortamın yaratıldığı mekandır.

plumvillage.org

Plum Village - Zen  Budist Manastırı.jpeg
Thay-Plum Village  Yürüyüş Meditasyonu.jpg

Yürüyüş Meditasyonu 

bottom of page