top of page
Rainbow Meditation.jpg

Rainbow Meditasyonu

Işığın Mücevherleri olarak ayda bir Rainbow Meditasyonu düzenleriz. 

Gökkuşağı meditasyonu, yedi rengin deneyimlendiği grup meditasyonudur. Çalışma kişiye her rengin doğasını keşfetmesi ve daha derin anlamlar kurması için fırsat vermektedir. Meditasyon kırmızıdan başlar ve violette son bulur. Gökkuşağının yedi rengiyle yapacağımız yolculuk, kendini bilme adına değerli karşılamalar sunabilir. Bazen kırmızının doğasında kalmak isterken bazen de sarının içinde yaşanılanlardan hızlıca geçmek isteriz. Bütün bu deneyimler gelişim yolculuğundaki öğrencilere kendi nedensellikleri ve karmaları için fikir vermektedir.

Eğer siz de gökkuşağı yolculuğuna katılmak istiyorsanız, bağlantıya tıklayıp katılım formunu doldurabilirsiniz.

Bu çalışma renklerin deneyimlenmesiyle birlikte, kendi nedenselliğimize dair fikirler verir. İnsan, doğanın bir parçasıdır ve onun renklerini taşır, işler ve yansıtır. Renklerin doğası, bizim içinde olduğumuz hayata, bedene ve ortama dair güçlü işaretler taşır. 

 

"Bu hayatta güven içinde miyim?", "Yaptıklarım beni tatmin ediyor mu?", "Duygusal olarak kendimi ifade edebiliyor muyum?" Bu ve bunun gibi soruların renklerin dilinde bir karşılığı vardır ve bunu keşfetmek gelişim yolunda ilerleyen öğrenciye kalmıştır. Çalışma, -özellikle astral bedenin renkli doğası içinde çalışıldığı için- bu konuda deneyimler toplamak isteyenler için faydalıdır. 

 

Gökkuşağı bedenine bürünme konsepti Budizmde geçmektedir ve meditasyonun yüksek amacı da budur. Kısaca bahsetmek gerekirse;

Tibet Budizminde, bazı meditasyon uygulamalarının vücudun görünüşünü değiştirebileceği ve onu parlak ışığa dönüştürebileceği söylenir. Bu fiziksel parlamaya verilen isim "gökkuşağı bedenidir" dir. Tibet Budizminin Vajrayana geleneklerinde, somut maddenin beş elementten oluştuğu kabul edilir: akaşa, hava, ateş, su ve toprak. Tibet Ölüler Kitabı da dahil olmak üzere Tibet edebi kaynaklarında anlatıldığı gibi, kozmosu oluşturan temel enerjilerin insan vücudunu oluşturanlardan farklı olmadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle, beden aynı anda bireysel bir kişi ve kozmik bütündür.

 

Gökkuşağı bedeni konsepti kişinin tam bilgiye ulaştığının ve esas olanın anlayışına dair şüphenin olmaması halidir. Tögal uygulamalarının nihai meyvesi, saf ışıktan bir beden ve ölümde fiziksel bedenin çözünmesidir, buna gökkuşağı bedeni denir.

Kişi doğuştan gelen erdemlerini ve potansiyellerini renklerin doğasında keşfeder. Yönlendirmeli meditasyonda her bir renkte istediğimiz kadar kalırız ve yönlendiricinin işaretlerine dikkat ederiz. 

 

Gökkuşağının yedi rengi, insandaki yedi merkeze denk gelebilir ve her bir merkezin durumu meditasyonunuza yansıyabilir. Bazen güven sorunu, bazen neşe, bazen duygular ve ifade sorunları ya da kolaylıkları kendini belli eder. Çalışma sizin gökkuşağı olduğunuzu, renklerinizin her yere yayıldığını ve diğer her şeyle bağlantıya geçtiğini anlamanıza destek olur. Tüm renkleri yayarken, aynı zamanda enerji, mutluluk, zeka, dostluk, barış, nezaket ve güzellik de yaydığınızı fark edersiniz. 

 

Yavaşça, tüm renkler beyaz bir ışık akışına dönüşür ve bu beyaz ışık başınızın üstünden kalbinize doğru akar. Beyaz ışığın kalbinize girdiğini hissederek çalışma sonlanır.

bottom of page