top of page
Image by Jan Kopřiva

eskimeyen bilgelik

Işığın Mücevherleri tarafından sunulan çalışmalar; kurslar ve içerikler, Teosofi'nin derin perspektiflerini ve görüşlerini anlamak isteyenler için önemli bir kaynaktır. Bu eğitimler, Teosofi'nin temel prensiplerini kapsayarak, ruhsal arayışı olan bireylerin bilgelik yolculuklarında rehberlik etmektedir. Teosofi'nin felsefi ve mistik öğretileri, insanın evrensel bilincini genişletme ve derinleştirme amacını taşır.

Işığın Mücevherleri'nin sunduğu içerikler, bu öğretileri anlaşılır bir şekilde hazırlayarak bireylerin ruhsal gelişimine katkıda bulunmayı hedefler. Bu kaynaklar, aynı zamanda pratik uygulamalarla desteklenerek öğrenme sürecini zenginleştirir. Bu çalışmalar ile birlikte, bireyler kendi ruhsal potansiyellerini keşfetme ve evrensel bilgelikle derin bir bağ kurma imkanına sahip olurlar. Işığın Mücevherleri, ruhsal arayış içinde olan herkesi, Teosofi'nin ışığında bilgelik yolculuğuna davet etmektedir. Çalışmalarımız, bireylerin ruhsal dönüşüm sürecine rehberlik ederken, aynı zamanda evrensel bir anlayış ve içsel denge kazanmalarına yardımcı olur. 

Işığa Bırakın .jpg

Doğum başlangıç değildir, Ölüm son değildir.

-Chuang - Tsu 

Yaşam yaz çiçekleri gibi güzel olsun ve ölüm sonbahar yaprakları gibi.

-Tagore

Eğer gerçekten ölümün spiritini görmek istiyorsanız, kalbinizi yaşamın bedenine doğru açın. Çünkü yaşam ve ölüm birdir, nehir ve denizin bir olduğu gibi.

-Halil Cibran

Yaşam ve ölümün aynı şeyin aşamaları, aynı madalyonun tersi ve yüzü olduğu bana gün gibi açık. Aslında sıkıntı ve ölüm bana mutluluk ya da yaşamdan çok daha zengin bir evre gibi görünüyor... Ölüm, bir insanın gelişimi için yaşamın kendisi kadar gereklidir.

-Mahatma Gandhi

Yaşam ve ölümü kesintisiz bir süreklilik, sallanan bir sarkaç olarak gören insanlar, yaşamın içinde yürüdükleri gibi ölümün içinde de özgürce hareket edebilmişlerdir. Sokrates, arkadaşlarının gözyaşları karşısında neredeyse şaşkına dönmüş bir halde mezara gitti.

-Voltaire

Ölüm düşüncesi beni mükemmel bir huzur içinde bırakıyor, çünkü spiritimizin yok edilemez bir doğaya sahip olduğuna dair kesin bir inancım var; sonsuzluktan sonsuzluğa devam ediyor, ölümlü gözlerimize batıyor gibi görünse de gerçekte batmayan, ancak sürekli parlayan güneş gibi.

-Goethe

Ölüme yaklaşma farkındalığı güzel bir şey olabilir, hayatımız olan sanat eserini, kişisel şaheserimizi içine koyabileceğimiz bir çerçeve olabilir.

-June Singer

İster kişisel terimlerle ister kişiler ötesi terimlerle görülsün, ister cennet ya da nirvana, ister Mutlu Avlanma Yeri ya da Cennet Bahçesi olsun, geleneğin ağırlığı ve otoritesi ölümün sadece bilinç durumumuzda bir değişiklik olduğunu ve öbür dünyada devam eden varlığımızın niteliğinin burada ve şimdi yaşamımızın niteliğine bağlı olduğunu savunur.

-John Smith

 

Bize sadece beden verilmedi, aynı zamanda bedenin ötesini görme ve sonsuza dek ona bağlı olmadığımızı fark etme yeteneği de verildi.

-Anonim

Yaşamımın gerçekliği ölemez çünkü ben yok edilemez bir bilincim.

-Paramahansa Yogananda

Spirit asla doğmadı; spirit asla sona ermeyecek;

Hiçbir zaman zaman değildi; Son ve Başlangıç hayaldir!

Doğumsuz ve ölümsüz ve değişmez spirit sonsuza dek kalır.

Ölüm ona hiç dokunmadı, evi ölü gibi görünse de!

-Sir Edwin Arnold

Yaşamın göremediğimiz ve bilemediğimiz, ancak kesinlikle var olan birçok seviyesi vardır. Ölümsüzlüğü de içerecek kadar geniş.... daha büyük bir dünya vardır. Spiritüel doğalarımız bu daha büyük dünyaya aittir... Eğer ölüm dışsal bir gerçek ise, ölümsüzlük içsel bir kesinliktir.

-Manly P. Hall

Bedensiz ruh yeryüzü yaşamını terk ettiğinde doğadan ayrılmaz, aksine doğanın her yönden daha dolu, daha zengin ve daha tatlı olan, yeryüzünde yaşayan ruhun hayal ettiğinden daha iyi olan bir düzlemine yükselir. Maddeselliğin cürufu astral titreşimler tarafından yakılıp yok edilir, ruh çiçek açar ve yeni yaşamında spiritüel meyveler verir.

-Yogi Ramacharaka

Ölüm olarak adlandırdığımız formların kırılması, daha fazla büyüme için başka formlar inşa etme macerası için içimizdeki bilinci serbest bırakır.

-Joy Mills

Sonsuz, yok edilemez ve sınırsız olan bedenlenmiş olanın bu bedenleri sonlu olarak bilinir... (Bedenlenmiş olan) ne doğar, ne ölür, ne de var olduktan sonra bir daha var olmaz; doğmamış, ebedi, ezeli ve kadimdir, beden katledildiğinde o da katledilmez... Yıpranmış giysilerini atıp yenilerini alan bir insan gibi, bedende yaşayan kişi de yıpranmış bedenlerini atıp yeni bedenlere girer... Çünkü doğanlar için ölüm, ölenler için doğum kesindir; bu nedenle kaçınılmaz olan için üzülmemelisin.

-Bhagavad Gita

 

Geriye kalan bu önemsiz benlik değil, deneyimlediklerimizin anlayışının çok daha farkında olan yüksek benliktir... En iyi özelliklerimizi, daha temiz bir sayfayı ve daha iyi bir durumu geri getirebilecekken, bunu (küçük benliği) geri getirmek ne kadar üzücü olurdu.

-Anonim

Büyük bilgelik geleneklerinde, fiziksel formdaki yaşamın ötesine geçişi takip eden bir değerlendirme döneminden bahsedilir. Varoluşun diğer seviyelerine geçerken, sunmamız gereken şeyin yeryüzünde geçirdiğimiz zaman boyunca yaptığımız eylem seçimlerinin sonucu olduğu söylenir. Bu durum koruyucular tarafından nazikçe karşılanır ve seçimlerimizin etkilerini ve bazı durumlarda nasıl daha iyisini seçmiş olabileceğimizi görmemizi sağlar. Bu, sert bir yargılama olmaksızın, sadece net bir şekilde ve algıyla görmektir.

-Anonim

Rüzgarın esmesine ve yağmurun yağmasına sen sebep olursun. Yaşayanları sevgi dolu şefkatinle ayakta tutarsın ve büyük merhametinle ölenleri sonsuz yaşama çağırırsın.

-Yahudi Duası

Ne kadar çok bilirsek, o kadar çok güveniriz; çünkü hem kendimizin hem de ölülerimizin kusursuz sevginin ellerinde olduğunu tam bir kesinlikle hissederiz.

-C. W. Leadbeater

Ölüm bizim kardeşimizdir, Ölüm için sana şükrederiz

Ruhu bakışlarının ışığına bırakan;

Ve ölürken son nefesimizle ağlarız

Şükranlarımız ve övgülerimiz.

-Assisili Aziz Francis

Ölüme yakın deneyimlerin anlatılarındaki belki de en inanılmaz ortak unsur, çok parlak bir ışıkla karşılaşmaktır... Bu Varlıktan ölen kişiye yayılan sevgi ve sıcaklık, kelimelerle ifade edilemeyecek kadar fazladır ve o, onu hisseder. bu Varlığın huzurunda tamamen rahat ve kabul edilmiş... Kaçınılmaz bir şekilde ona doğru çekilmiştir.

-Raymond Moody

Gümüş kordon çözülecek, altın tas kırılacak ya da sarnıçtaki testi kırılacak. O zaman toprak olduğu gibi toprağa, spirit de onu veren Tanrı'ya dönecek.

-Ecclesiastes

Sevgili ruhum, sonunda benim huzuruma uyandıktan sonra, bilinçli bir şekilde ve tamamen kendi öz kaynağınıza dönebilirsiniz. Bu eve dönüş seni ifade edilemez bir sevinçle doldururken, Yüce Allah'ı da derin bir zevkle kaplar (Sen) benim en yüksek cennetim olan Sevgiyle mükemmel birleşmeyi deneyimleyeceksin.

-Lex Hixon

İznimi aldım, bana veda edin kardeşlerim! Hepinizin önünde eğiliyor ve ayrılıyorum. Burada kapımın anahtarlarını geri veriyorum ve evim üzerindeki tüm haklarımdan vazgeçiyorum. Sizden sadece son güzel sözler istiyorum. Uzun zamandır komşuyduk ama verebileceğimden fazlasını aldım. Şimdi gün doğdu ve karanlık köşemi aydınlatan lamba söndü bir çağrı geldi ve ben yolculuğuma hazırım.

-Tagore

Sık sık sevdiğimiz ve bizi seven insanların bizim bir parçamız haline geldiğini ve onları görsek de görmesek de her zaman yanımızda taşıdığımızı düşünüyorum. Ve bazı açılardan, bizi sevenlerin ve kendimizi verdiklerimizin bir toplamıyız.

-Anonim

Eskiden, ölüm vakti geldiğinde, yaşlılar ölüm anının kendileri ve Toprak Ana arasında, doğum anının insan anne ve çocuk arasında olduğu kadar yakın olduğunu hissederek kendi başlarına giderlerdi. Sessiz bir yer bulurlar ve orada Büyük Spirit'e dualar ederler, keyif aldıkları yaşam için ona teşekkür ederlerdi. Şarkılarını söylerler ve ölürlerdi.

-Sun Bear ve Wabun

Şarkı söylemeye geldiğimizde büyük Spirit.

Gün batımıyla yüzleştiğimizde

son şarkı olabilir,

utanmadan, şarkı söyleyerek

"güzellik içinde bitti

güzellik içinde bitti!"

-Evelyn Eaton

Keşke zarif ölümler için de bir yer olsaydı,

Uzak manzaralı yüksek bir yer.

Hayatı kutlamak için toplanabileceğimiz bir yer.

ve ölüm ve dostluk, eski ve yeni.

İyi müziğin olduğu bir yer isterdim,

İyi yemek ve şarap - ve kahkaha, oyunlar ve eğlence-

Ve arkadaşlarla sessiz konuşma ve iyi tartışma

Bu hayat sona erdiğinde ne olacağına dair.

-Helen Ansley

Son nefesin gelmesine izin vermek. Son nefesin gitmesine izin vermek. Çözülme, uçsuz bucaksız uzayda çözülme, hafif bedenin ağır formundan kurtuluşu. Var olan her şeyle bağlantılı olma duygusu, tüm ayrılık duygusu varlığın enginliğinde çözülür. Her nefes sanki son nefesmiş gibi boşlukta eriyor.

-Stephen Levine

Varoluşun yalnızca iki yüzü vardır - doğum ve ölüm - ve yaşam her ikisinde de hayatta kalır. Tıpkı gün doğumu ve gün batımının özünde farklı olmaması gibi: her şey kişinin doğuya mı yoksa batıya mı baktığına bağlıdır.

-Joy Mills

Böyle bir muamma karşısında yumuşak ve saygılı adımlar atmak gerekir… İnsanca mümkün olduğu kadar, ölümün güzelliğine ve güzelliğine uygun bir şekilde doğal bir ölüme yardım etmek yaşayanların işidir. ihtişam.

-Catherine Roberts

Kelimeler ve gözyaşları, doğanın acı duygularımızı serbest bırakmamıza yardımcı olan en temel yollardır.

-Du Page 

Yas tutmaya devam etmeyelim,

Mezarımın başında durup ağlama.

Ben orada değilim.

Ben uyumam.

Ben esen binlerce rüzgarım,

Ben kar üzerindeki elmas parıltısıyım,

Ben güneş ışığının açtığı taneyim,

Ben nazik sonbahar yağmuruyum.

Sabahın sessizliğinde uyandığında

Ben hızlı yükseliş telaşıyım

Sessiz kuşların daire çizerek uçuşu,

Ben geceleri parlayan yumuşak yıldızlar gibiyim.

Mezarımın başında durup ağlama.

Ben orada değilim.

Ben ölmedim.

-Anonim

bottom of page